කොටි වෙඩි තියන වීඩියෝවට සිංහල හඬ කවා චැනල් 4 ව්‍යාජ වීඩියෝවක් හදලා

0
14389

60

සිංහල හමුදාව ද්‍රවිඩ නිරායුධ ජනතාව සංහාරය කරන බව කියමින් කලක් තිස්සේ යුරෝපය පුරා අසත්‍ය ප්‍රචාරයක් වපුරමින් තිබිණි
චැනල් 4 රුපවාහිනිය සහ කැලම් මැකරේ විසින් ඒවෙනුවෙන් නිපදවූ චිත්‍රපට හා වීඩියෝ පට වලට මහත් ප්‍රසිද්ධියක් ලැබිණි
එහෙත් ඒවා ව්‍යාජ ඒවා බව කිසිවෙකු විශ්වාස නොකළ අතර රට බේරා ගත් රණ විරුවන් ලොව ඉදිරියේ අපහාසයට ලක් විය
නමුත්
ලොව පුරා මහත් ආන්දෝලනයකට ලක්‌වූ ශ්‍රී ලංකාවට එරෙහි චැනල් 4 චිත්‍රපටයේ සත්‍ය පිටපතද අන්තර්ජාලයේ ඇත

චැනල් 4 චිත්‍රපටයේ සත්‍යතාවය පිලිබදව මෙයට පෙර ශ්‍රී ලංකා රජයේ විශේෂඥ කණ්ඩායමක් මගින්ද පරීක්ෂණයක් පවත්වා එය අසත්‍යබව විද්‍යාත්මක කරුණු සහිතව පවසා තිබුණි.

යුද අපරාධ සිදු කරන දර්ශන අඩංගු මෙම චැනල් 4 චිත්‍රපටයේ සත්‍ය පිටපතේ ද්‍රවිඩ භාෂාවෙන් කතා කරන භටයන් පිරිසක්‌ දර්ශනය වේ.

2011 ජුනි 14 වැනිදා එළිදැක්‌වූ චැනල් 4 චිත්‍රපටය කැලම් මැක්‌රේ විසින් නිර්මාණය කර ඇත. එහි ද්‍රවිඩ භාෂාවෙන් කතා කරන හඬ ඉවත් කර ඊට සිංහල භාෂාව හඬකවා ඇති බවත්, එය තමිල්නාඩුවේ චිත්‍රාගාරයක සිදු කර ඇති බවත් පැවසේ

මෙකී චැනල් 4 චිත්‍රපටයේ සත්‍යතාවය සොයා බැලීමට ස්‌වාධීන අපක්‍ෂපාතී පරීක්‍ෂණයක්‌ කළ යුතු බව මැක්‌ස්‌වෙල් පරණගම කොමිසම නිර්දේශ කර ඇත. ශ්‍රී ලංකාවට එරෙහිව ජිනීවා මානව හිමිකම් කවුන්සිලය වෙත ද මෙම චැනල් 4 චිත්‍රපටය ඉදිරිපත් කර තිබුණි.

චැනල් 4 වීඩියෝ පටයේ දැක්වෙන පුද්ගලයන් හා සමාන ආරක්ෂක හමුදා නිලධාරීන් සිටින්නේ්ද යන්න තහවුරු කරගනු පිණිස ඉහත කී විද්‍යාත්මක සාධකයන්ට අමතරව ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශය වෙනම පරීක්ෂණයක් පවත්වා තිබුණි.
ඒ අනුව වීඩියෝ පටයේ දැක්වෙන්නන් හා සමාන පුද්ගලයන් සන්නද්ධ බළකායන්හි නොමැති බව පැවසේ.

මේ පිලිබදව විශේෂඥයින් සිදුකකර ඇති විශ්ලේෂණයේදී එම වීඩියෝ පටය ජංගම දුරකතනයකින් රූගත කළ එකක් නොව ඩිජිටල් කැමරාවකින් රූගත කරන ලද්දක් බවත් එහි එන හඬ වීඩියෝ පටයට වෙනම කවන ලද අතර වීඩියෝ පටය ව්‍යාජ ලෙස සකසන ලද්දක් බව තහවුරු කරමින් වෙඩි හඬ නැගෙන්නේ ඈත දුරක සිට බවත් ඔවුන්ගේ පොදු නිගමනය විය.

මේ මත බේදාත්මක වීඩියෝ පටය සාමාන්‍ය වේගයෙන් හා 50% වේගයෙන් ධාවනය කිරීමෙන් වීඩියෝ පටයේ ඇති වෙනස්කම් හා අසාමාන්‍ය දේ හොදින් පැහැදිලිබව බවත් පැවසේ. ගලානොයන ලේ සලකුණු, වෙඩි තැබීමට ගොදුරු වූවන්ගේ හැසිරීම් ඔවුන්ගේ බාහිර පෙනුම, ඊනියා හමුදා සෙබළුන්ගේ නිල ඇඳුම් ආදිය එහිදී දැඩි අවධානයට යොමුව තිබිණ.

සුදු පැහැ ටීෂර්ටයක් සමග ඔලිව් කොළ පැහැ නිල ඇඳුමක් ඇඳීම ශ්‍රී ලංකා හමුදා සෙබළුන්ගේ සිරිතක් නොවන බවත් වෙඩි තැබීමට ගොදුරුවූවන්ගේ හැසිරීම්වලින් මේ බව තහවුරු වන බවත් අදාල පරීක්ෂණ කණ්ඩායම පවසා තිබුණි.

චැනල් 4 වීඩියෝ පටය ජංගම දුරකතනයකින් නොව ඩිජිටල් කැමරාවකින් රූගත කරන ලද්දක් බවත් වීඩියෝව ජංගම දුරකතනයකින් රූගත කෙළේ නම් එහි රූප පනින තත්ත්වයක් හා රූපවල වෙනස්කම් ඇති වන බවත් මේ වීඩියෝ පටය රුධිරය දැක්වීමේ වර්ණ සංවේදිතාව අඩු එකක් වූවද මෙහි ලේ සලකුණුවල පැහැදිලි සීමා මායිම් දැක්වීමේ අසාමාන්‍යතාව නිසාම එය සකසන ලද්දක් බව පෙනෙන බවත් පැවසේ.

වීඩියෝ පටයට පසුව හ`ඩ කවා ඇති බව රූපය හා හ`ඩ මුසුව නොයාමෙන් පැහැදිලි වන බවත් වෙඩි හඬ මීටර් 102.4 ක පමණ දුර සිට පටිගත කැර ඇති අතර එවැන්නක් ජංගම දුරකතනයකින් කිසිසේත් ග්‍රහණය කළ නොහැකි බවත් මෙහි සත්‍යතාවය පිලිබද පරීක්ෂණ පැවැත්වූ විද්වත් කමිටුව පවසා ඇත.

මෙහි ඇති ඛේදනීය සිද්ධාන්තය නම් තම ජීවිත පරිත්‍යාග කරමින් රට බේරාගන්නට කැපවුණ අපේ රණ විරුවන්ට එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් යෝජනාව මගින් දඩුවම් කරන්නට සූදානම් වන්නේ මෙවන් ව්‍යාජ වීඩියෝ හා කොටින්ගේ බොරු සාක්ෂි මත පදනම්ව වීමය.

එසේ සිදුවුවහොත් කෙළෙහි ගුණ නොදත් ජාතියක් ලෙස සිංහල ජාතිය අනාගතයේදී ඉතිහාස ගතවනු ඇත.

සිංහල භාෂාවෙන් හඬ කවන ලද චැනල් 4 නාලිකාව මගින් විකාශනය කල ව්‍යාජ වීඩියෝව..

Comments

comments

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY